جمله پند آموز

در بی نهایت


تبسم، دشمن را دوست مي كند
بینهایت مفهومی است که در رشته‌های مختلف ریاضیات (با تعبیرات مختلف) به‌کار می‌رود و معمولاً به معنای «فراتر از هر مقدار» است. معمولاً نشانه بینهایت در ریاضیات ∞ است.

نهایت از واژه لاتین finites به معنی محدود گرفته شده ( علامت ∞ ) چیزی است که "محدود" نیست، که در آن هیچ محدودیت فضایی و زمانی وجود ندارد.
مفهوم فیزیکی بینهایت، دارای تعریف دقیقی نیست و در جای‌های مختلف دارای تعاریف متفاوت است. به عنوان مثال، می‌گوییم که اگر جسم در کانون عدسی محدب قرار گیرد، تصویر در بینهایت تشکیل می‌شود. حال دو عدسی با فواصل کانونی متفاوت در نظر بگیرید و اجسامی را روی کانون این دو عدسی قرار دهید. طبق قاعده، تصاویر هر دو در بینهایت تشکیل می‌شود. اما قطعا تصویر این دو دقیقا در یک نقطه تشکیل نمی‌شود؛ یعنی بینهایت برای این دو عدسی متفاوت است.
به عنوان مثالی دیگر، دو منبع گرمایی، مثلاً دو اتو با درجه حرارتهای متفاوت را در نظر بگیرید. فاصله‌ای که در آن، دیگر اصلاً گرمای اتو را احساس نکنیم، برای این دو اتو متفاوت است، به عبارت دیگر، بینهایت برای این دو اتو تفاوت دارد.
اما مفهوم بینهایت، در ریاضیات کاملاً متفاوت با بینهایت فیزیکی است. علامت بینهایت در ریاضیات، است. در ریاضیات می‌گوییم: «بینهایت مقداری است که از هر مقدار دیگر بیشتر است.» به عنوان مثال، بینهایت را در اعداد طبیعی در نظر می‌گیریم و می‌گوییم: بینهایت از ۱، ۱۰، ۱۰۰، ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ و هر عدد دیگر که در نظر بگیرید، بزرگ‌تر است.
این مفهوم، دقیقا همان مفهومی است که در «حد در بینهایت» در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال، در تابع، وقتی می‌گوییم، یعنی این که x از هر عدد انتخاب شده بزرگ‌تر است.
یکی از مهم‌ترین مباحثی که بینهایت در آن دارای کاربرد است، نظریه مجموعه هاست. به عنوان مثال می‌دانیم که تعداد اعضای مجموعه اعداد حقیقی و مجموعه اعداد صحیح و طبیعی و ... بینهایت است. (تعداد اعضای هر مجموعه را عدد اصلی می‌نامند) در ریاضیات پیشرفته ثابت می‌شود که عدد اصلی مجموعه اعداد حقیقی و صحیح با یکدیگر برابر نیست.
ساعت : 2:16 am | نویسنده : admin | مطلب بعدی
در سوئیس شما می توانید ماشین های جعلی پلیس را اجاره کنید تا از شر سارقان در امان بمانید.

به گزارش جام نیوز؛ هنگامی که یک ماشین پلیس جلوی درب خانه ی شما پارک شده باشد دیگر نیازی به سیستم های امنیتی گران قیمت در خانه ی خود ندارید.

این ایده ای است که کارآفرین سوییسی به نام آندراس بیرر برای افرادی که زیاد به مسافرت می روند در نظر گرفته است.

بیرر با رنگ آمیزی یک هیوندای i40 به رنگ ماشین پلیس سوییس، ایده ی درخشان خود را عملی کرد.

او این کار را یک شیوه مناسب برای ترساندن سارقان می داند و برای تبلیغ کار خود از این جملات استفاده کرده است:

آیا نمی خواهید درب خانه تان شکسته شود؟ آیا به زودی عازم سفر هستید؟ ماشین پلیس ما را اجاره کنید و تمام مدت آن را جلوی درب منزلتان پارک کنید.

هم اکنون او یک ناوگان کامل از ماشین های پلیس جعلی را در اختیار دارد و هر کدام از آنها را به قیمت 270 دلار در یک هفته اجاره می دهد. 
ساعت : 2:16 am | نویسنده : admin | مطلب بعدی

در بی نهایت | next page | next page